BREAKING NEWS

Super league: Σπουδαίο "διπλό" της Ξάνθης στο Αγρίνιο.

Η Ξάνθη, μοιάζει με ομάδα των "διπλών" , στο φετινό πρωτάθλημα της Super League.

Η ομάδα του Λουτσέσκου, έπειτα απ τις μεγάλες εκτός έδρας νίκες, με Παναθηναϊκό και Πλατανιά Χανίων, επικράτησε στο Αγρίνιο με σκορ 2-3 του Παναιτωλικού, μένοντας έτσι για 7ο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη.

Παρά το  μέτριο εως κακό , πρώτο 45λεπτο, η Ακριτική ομάδα, βρήκε τους χώρους στις αντεπιθέσεις και άνοιξε το σκορ, στο 20ο λεπτό, με τον Γιουνές να ετοιμάζει το γκολ για τον Τριάδη, μετά το λάθος στην μεσαία γραμμή του Μάκου.

Μοναδική χαμένη ευκαιρία, για τον Παναιτωλικό, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Περέϊρα, που απέκρουσε δύσκολα ο Ζίφκοβιτς.

Στην επανάληψη, με γκολ απ τ αποδυτήρια, η Ξάνθη πήρε σαφές προβάδισμα για την νίκη, με τον Μπαξεβανίδη να πιστώνεται την ασίστ με όμορφη σέντρα και τον Λάζιτς με κεφαλιά να σκοράρει.

Ο Ουάρντα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που είδε ο διαιτητής, μείωσε για τους γηπεδούχους σε 1-2 στο 62ο λεπτό.

Στο 73ο λεπτό, καινούριο πέναλτι, αυτή την φορά για τους φιλοξενούμενους που έγραψαν το 1-3, με σκόρερ και πάλι τον Γιουνές.

Οι γηπεδούχοι απλώς μείωσαν. στο 86ο λεπτό σε 2-3, με σκόρερ τον Ρίοτσα, δεν ήταν όμως αρκετό για να προσφέρει κάτι στον Παναιτωλικό.