BREAKING NEWS

Κόσοβο - Ελλάδα 1-2

Η Ελλάδα χαλάρωσε αδικαιολόγητα στο φινάλε, έπαιξε με την φωτιά, αλλά τελικά έφυγε νικήτρια με 2-1 από το Κόσοβο και πήρε την πρώτη νίκη στο Nations League. O Λημνιός και ο Σιόβας τα γκολ της Εθνικής.

Μετά την ισοπαλία με την Σλοβενία στη Λιουμπλιάνα η Εθνική πήγε στο Κόσοβο θέλοντας τη νίκη για να μην μείνει πίσω στην διεκδίκηση της πρώτης θέση τους ομίλου στο Nations League. Μια νίκη που έστω και πιο δύσκολα από όσο αρχικά φαινόταν ήρθε. Η Ελλάδα κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 με γκολ των Λημνιού και Σιόβα και να πάρει τους τρεις βαθμούς και πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση μαζί με τη Σλοβενία στους 4.

Ο Τζον Φαν'τ Σχιπ κατέβασε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με τον Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια, τον Μπακάκη δεξί μπακ, τους Σβάρνα και Σταφυλίδη στο κέντρο της άμυνας, τους Ζέκα και Κουρμπέλη αμυντικά χαφ, τους Λημνιό και Φορτούνη στα άκρα και τον Μπακασέτα πίσω από τον Κουλούρη.

Γρήγορο γκολ και ατυχία με Σταφυλίδη

Remaining Time-0:00
Fullscreen
Mute

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την Εθνική ομάδα, καθώς μόλις στο 2' κατάφερε να προηγηθεί. Οι παίκτες μας έκλεψαν στην μεσαία γραμμή, έφυγαν στην κόντρα, ο Κουλούρης άνοιξε στον Λημνιό μετά την πάσα που πήρε από τον Φορτούνη και ο εξτρέμ του ΠΑΟΚ με διπλή προσπάθεια κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1.

Μετά το γρήγορο γκολ η Εθνική έδειχνε να ελέγχει το ματς, χωρίς ωστόσο να έχει υπάρξει κάποια ευκαιρία μπροστά και στις δύο εστίες. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου όμως η ατυχία χτύπησε την πόρτα της Εθνικής, με τον Σταφυλίδη να γλιστράει και να πέφτει χτυπώντας το αριστερό του χέρι. Ο αμυντικός της Χόφενχαϊμ δεν μπόρεσε να συνεχίσει και στο 39' ο Σιόβας πήρε τη θέση του. Τρία λεπτά αργότερα η Εθνική θα μπορούσε να απειλήσει, αλλά ο επόπτης σταμάτησε λανθασμένα τον Κουλούρη την στιγμή που έφευγε μόνος του στην τελευταία αξιοσημείωτη φάση στο πρώτο ημίχρονο.

Γρήγορο γκολ και στην επανάληψη για την Εθνική

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική ξεκίνησε το ίδιο δυνατά και ακόμα καλύτερα. Αρχικά στο 47' με τον Μπακασέτα έφτασε κοντά στο γκολ, αλλά το σουτ που έκανε ο παίκτης της Αλάνιασπορ έφυγε λίγο άουτ, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σιόβας μετά από βαθιά μπαλιά του Γιανούλη κατέβασε εξαιρετικά και με προβολή έκανε το 0-2.
Λάθος του Μπάρκα και αγωνία ως το τέλος

Ένα 0-2 το οποίο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειχνε να κρατάει άνετα, παρότι όσο περνούσε η ώρα οι παίκτες μας οπισθοχωρούσαν δίνοντας χώρο στους αντιπάλους, χάνοντας ωστόσο στο διάστημα αυτό μια καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Κουλούρη στο 71' που πέρασε άουτ. Τον χώρο που τους έδωσαν οι παίκτες του Φαν'τ Σχιπ τον εκμεταλλεύτηκαν οι Κοσοβάροι και στο 82' μπήκαν και πάλι στο ματς. Συγκεκριμένα σε μια σχετικά εύκολη σέντρα, ο Μπάρκας έκανε κακή εκτίμηση της φάσης και ο Μπερίσα με πολύ όμορφο γυριστό μείωσε σε 2-1. Ένα 2-1 που τελικά κράτησε η Εθνική ομάδα παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο για την συνέχεια.